W ubiegłym roku szwedzka gmina Malmö ogłosiła otwarcie Slussplan, zupełnie nowego parku miejskiego. Rok później, Slussplan Urban Park okazał się wielkim sukcesem, oferując przestrzeń publiczną bez użycia tropikalnego drewna liściastego, zapewniając zrównoważony rozwój u podstaw. Park łączy w sobie oryginalne schody zapewniające dostęp do historycznego kanału w Malmö, zieloną przestrzeń dla mieszkańców okolicznych dzielnic oraz trójkątne siedziska wykonane ze zrównoważonego drewna Kebony.

Trójkątny park, ograniczony istniejącymi budynkami, podzielony jest na dwie części, w których po jednej stronie znajdują się okrągłe rabaty ozdobione krzewami i roślinami, a po drugiej aktywny plac miejski. W parku znajduje się instalacja artystyczna autorstwa Davida Svenssona, która została odsłonięta podczas otwarcia parku w zeszłym roku przez Ola Melina, dyrektora wydziału planowania urbanistycznego w Malmö.
Zaprojektowany przez Mandaworks dla gminy Malmö, projekt ten jest triumfem architektury krajobrazu, łączącej infrastrukturę w celu stworzenia nowego obszaru dla ekologii miejskiej i przestrzeni rekreacyjnej. Po całkowitym zakazie stosowania tropikalnego drewna liściastego w Sztokholmie i rosnącej tendencji w europejskich miastach do stanowienia prawa i dobrowolnego unikania stosowania drewna importowanego z tropików w projektach publicznych, Mandaworks chciał upewnić się, że wybrane materiały pochodzą z lasów nietropikalnych zarządzanych w sposób zrównoważony. Zrównoważone drewno Kebony zostało zatem wybrane na ławki „miejskie” wzdłuż promenady, ze względu na pozytywny wpływ materiału na zmniejszenie popytu na wysokowydajne drewno tropikalne.

Niedawne badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową Bergfald & Co. wykazało, że Kebony ma znacznie niższy ślad węglowy niż jego odpowiedniki z tropikalnego drewna liściastego. Badanie wykazało, że ślad węglowy dla brazylijskiego Ipê wynosi od 7500 do 15000 kilogramów na metr sześcienny; podczas gdy ślad węglowy Kebony wynosi około 459 kilogramów na metr sześcienny, przy czym obie wartości obejmują obróbkę i transport do Europy Północnej. Otwiera to drogę do przyszłości, w której drewno będzie integralną i, co najważniejsze, zrównoważoną częścią przemysłu budowlanego.
Opracowana w Norwegii, opatentowana technologia Kebony jest przyjaznym dla środowiska procesem, który modyfikuje drewno iglaste pozyskiwane w sposób zrównoważony poprzez ogrzewanie drewna alkoholem furfurylowym – produktem ubocznym rolnictwa. Poprzez polimeryzację ściany komórkowej drewna, drewno iglaste trwale nabiera cech tropikalnego drewna liściastego, w tym wysokiej trwałości, twardości i stabilności wymiarowej, bez konieczności wycinania lasów tropikalnych.

Dla Kebony, ten nadwodny miejski projekt krajobrazowy jest kontynuacją innego niedawnego projektu w Fjord City w Oslo, publicznie dostępnego parku i kompleksu kąpielowego. W tym przypadku podjęto podobny wysiłek, aby wykorzystać silne referencje ekologiczne i trwałość Kebony w celu przekształcenia poprzemysłowego nabrzeża w przestrzeń rekreacyjną tego rodzaju. W obu przypadkach wszechstronność Kebony jako materiału sprawiła, że stał się on nieoceniony do budowy wszystkiego, od mebli ulicznych po publiczną promenadę. Srebrno-szara patyna, którą drewno rozwija w ciągu swojego długiego życia, również wyróżniła go jako popularny materiał dla architektów w środowiskach morskich, takich jak te, gdzie jego dojrzały kolor jest często doskonałym uzupełnieniem otoczenia.
Martin Arfalk z Mandaworks skomentował: „Chcieliśmy, aby park był trwałą przestrzenią do publicznej rekreacji, a drewno Kebony jest wystarczająco trwałe, aby wytrzymać użytkowanie i warunki atmosferyczne. Jego atrakcyjna, naturalna estetyka doskonale uzupełnia charakter parku”.
Per Thyberg, Country Manager Kebony Sweden, skomentował: „To satysfakcjonujące, że drewno Kebony po raz kolejny zostało wybrane do stworzenia rekreacyjnej przestrzeni publicznej, gdzie jego trwałość i piękna estetyka przyczynią się do przyjemności z korzystania z parku miejskiego Slussplan”.
Zdjęcia © Anthony Hill Photography