Elewacje drewniane nie są przeznaczone wyłącznie na zewnątrz domu lub budynku; istnieje wiele sposobów na wykorzystanie elewacji w celu dodania wymiaru, zainteresowania i tekstury również do ścian wewnętrznych. Drewniane elewacje mogą być montowane w pomieszczeniach na kilka różnych sposobów, co pozwala uzyskać różnorodny wygląd w zależności od architektury i stylu budynku. Te pięć wariantów elewacji drewnianych do wnętrz pomoże ci wyobrazić sobie, co może być możliwe w twoich wnętrzach.
1. Drewniane pokrycia ścienne

Ta szkoła waldorfska jest pełna kolorów i tekstur zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Aby nadać tło odważnym kolorom zastosowanym na oknach i drzwiach, zastosowano elewację z naturalnego drewna, aby dodać kontrastu i charakteru zarówno ścianom wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Wewnętrzne korytarze szkoły wyłożone są nowoczesną, pionową elewacją z naturalnego drewna, wnoszącą rodzaj inspiracji naturą, z której często słyną szkoły waldorfskie. Kolor elewacji z drewna pomaga rozjaśnić korytarze, w których naturalne światło nie jest tak widoczne. A dzięki poprowadzeniu desek od podłogi do sufitu, projekt pozostaje prosty, pozwalając odważnym kolorom akcentów w salach lekcyjnych wyróżnić się i zająć centralne miejsce w projekcie budynku.
2. Ozdobna elewacja drewniana

Ten bar kawowy został zaprojektowany, aby pomóc ludziom zanurzyć się w doświadczeniu zamawiania i przygotowywania kawy. Zaokrąglenie baru pozwala ludziom na bardziej komfortowe podejście ze wszystkich stron, a górne lustro zapewnia lepszy widok na baristę podczas pracy. Lico baru zostało pokryte drewnem i warstwami akcentów, aby stworzyć głęboki, wymiarowy wygląd. Drewniana elewacja była idealnym materiałem, aby podążać za łukiem baru, w naturalny i organiczny sposób. Drewno zostało również wykorzystane do stworzenia wielotonowej powierzchni, która podkreśla prostą kolorystykę przestrzeni i samych ziaren kawy. Zestawienie naturalnego drewna i stali tworzy nowoczesną i industrialną przestrzeń, która zachowuje pewien element ciepła, który zachęca klientów do relaksu, delektowania się przyjemnymi aromatami i oglądania delikatnej sztuki w praktyce.
3. Wewnętrzny kontrast

Łazienka ta wykorzystuje elewację z naturalnego drewna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Aby jednak stworzyć przestrzeń, która definiuje oba obszary i pomaga dodać wymiar do projektu, instalacja drewna na zewnątrz różni się od tej wewnątrz. Podczas gdy na zewnątrz budynku drewno jest rozmieszczone w niewielkich odstępach, wewnętrzna strefa prysznica charakteryzuje się znacznie ciaśniejszą instalacją w stylu shiplap. Dzięki temu ściany są wodoszczelne, a jednocześnie zapewniają prywatność i interesujący wygląd. Same kabiny prysznicowe wyróżniają się od reszty wnętrza pionową instalacją tej samej elewacji, dodając dodatkową warstwę wymiaru do pomieszczeń i pomagając skuteczniej zdefiniować przestrzeń.
4. Uniwersalność dzięki elewacji

Ten współczesny dom przenosi projekt zewnętrznej elewacji drewnianej do wnętrza, łącząc przestrzenie i wykazując głębokie uznanie dla doskonałego rzemiosła. Na zewnątrz zastosowano kilka nitowanych ścian akcentujących z gęsto rozmieszczonych desek. Aby to uzupełnić, podobny styl elewacji wykorzystano wzdłuż wyspy kuchennej i przeciwległej ściany. Deski są tu rozmieszczone podobnie jak na ścianach zewnętrznych, jednak są nieco węższe, co nadaje im bardziej wyrafinowany i delikatny wygląd; odpowiedni do zastosowań wewnętrznych. Zastosowanie podobnych elementów projektowych, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, tworzy bardzo organiczny przepływ i ujednolica budynek jako całość.
5. Panel dający prywatność

Czasami trudno jest wpuścić światło do pomieszczeń, nie pozostawiając jednocześnie otwartej przestrzeni do oglądania dla każdego, kto przechodzi obok. W korytarzach tego hotelu rozwiązano ten problem, stosując panele od podłogi do sufitu zainstalowane na ścianach wewnętrznych. Płyty są oddalone od siebie na tyle, by umożliwić dostęp światła do okien znajdujących się pod drewnianą fasadą, ale jednocześnie na tyle blisko siebie, by zapewnić prywatność w pokojach. Elewacja na całej ścianie, zamiast tylko w obszarze okien, pomaga również ukryć to, co dzieje się za drewnianą osłoną, jednocześnie dodając budynkowi ciekawości i ciepła. Drewno kontrastuje z metalem i wyraźnymi białymi ścianami zastosowanymi w innych częściach wnętrza, dzięki czemu każdy element pomieszczenia pięknie wyróżnia się na tle reszty.
Elewacje z drewna do użytku wewnętrznego
Panele drewniane są stosowane we wnętrzach domów i budynków od setek lat. Od drewnianych warsztatów po konstrukcje komercyjne, wnosi naturalne ciepło, teksturę i charakter wszędzie tam, gdzie jest zainstalowany. A dzięki tak wielu różnym opcjom rozstawu, rozmieszczenia i stylu instalacji można łatwo stworzyć własny, niepowtarzalny wygląd w dowolnym miejscu. Rozważ zastosowanie elewacji drewnianych w swoich wnętrzach, aby stworzyć wymiar i piękno, które może przynieść tylko naturalne drewno.