Kebony był materiałem wybranym, gdy w Røyken na obrzeżach Oslo w Norwegii miała powstać pierwsza ekologiczna szkoła w regionie nordyckim. Rezultatem jest szkoła Sydskogen, wspaniałe miejsce do przebywania i nauki.
Oficjalne oznakowanie Nordic Swan Ecolabel wyznacza surowe standardy. Tak surowe, że rygorystyczne wymagania dotyczące materiałów budowlanych przekraczają wymagania organów regulacyjnych. Dlatego też firma, której zlecono budowę szkoły Sydskogen, musiała dokonać właściwego wyboru materiałów. Kebony wykorzystuje ekologiczną technologię, która stanowi alternatywę dla zagrożonych gatunków tropikalnych i konwencjonalnego drewna impregnowanego ciśnieniowo. Doskonale harmonizuje to z wymogiem Nordic Swan Ecolabel, aby drewno użyte w budynku było produkowane w sposób zrównoważony. Ochrona kluczowych zasobów leśnych naszej planety wymaga długoterminowego podejścia, a Kebony to wybór przyjazny dla środowiska.
Nic nie pozostawione przypadkowi
Podczas budowy szkoły należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Można wybrać znaną trasę lub wprowadzić innowacje. To drugie rozwiązanie było odważnym wyborem dokonanym przez wykonawców budowlanych Bermingrud i biuro architektoniczne tegn_3, przy pełnym wsparciu władz lokalnych Røyken. Kebony szybko stał się preferowanym materiałem na elewacje szkoły, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.
Inspirująca kolorystyka
„Kiedy weszliśmy na pokład, wiele innych materiałów zostało już wybranych, więc ważne było dla nas, aby wybrać schemat kolorów, który będzie atrakcyjny przez wiele lat”, mówi zespół architektów tegn_3. Elewacja z drewnianych desek i projekt z kolorowymi powierzchniami nadają budynkowi zabawny wygląd, jednocześnie ładnie komponując się z terenem szkoły i zielonym otoczeniem. Uniwersalne wzornictwo jest integralną częścią projektu, w którym użycie kolorów i kontrastów podkreśla cechy strukturalne i tworzy zarówno zróżnicowanie przestrzenne, jak i ciągłość. Intuicyjna nawigacja jest priorytetem, aby ułatwić użytkownikom przemieszczanie się z punktu A do punktu B w budynku.
Architekci tegn_3 zastosowali różne kolory na różnych drzwiach wejściowych, aby ułatwić uczniom znalezienie własnego wejścia.
„Kolorowe detale wzbogacą pomieszczenia w miarę ich starzenia się”, wyjaśniają architekci. Kebony to naturalny materiał, który z czasem zmienia kolor. Obecnie nowe elewacje są brązowe, ale stopniowo przejdą w charakterystyczną srebrzystoszarą patynę Kebony.
Funkcje przyjazne dla środowiska
Inne funkcje wdrożone przez firmę wykonawczą w celu spełnienia rygorystycznych wymagań Nordic Ecolabel w zakresie charakterystyki energetycznej obejmują instalację paneli słonecznych na dachu. Szkoła Sydskogen jest tak zwanym domem pasywnym, co oznacza, że jej zapotrzebowanie na energię jest o 25 procent niższe niż w przypadku konwencjonalnego budynku. Celem było zbudowanie przyjaznej dla środowiska szkoły, w której mieszkańcy dobrze się rozwijają zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
„Solidny klimat wewnętrzny jest szczególnie ważny dla instytucji edukacyjnej i w tym celu Kebony zapewnia przepuszczającą powietrze, naturalną fasadę. Szkoła pomieści około 400 uczniów i nauczycieli i jesteśmy przekonani, że będą się oni dobrze rozwijać w budynku połączonym z naturą”, wyjaśniają architekci.
Trwałość przez lata
Innym kluczowym aspektem budowy szkoły jest to, że musi ona wytrzymać wiele lat użytkowania. Oznacza to, że kompromis w kwestii jakości nie wchodzi w grę.
„Jeśli chodzi o atrakcyjność wizualną, elewacja Kebony z czasem stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna, ale jest to również materiał odporny na warunki atmosferyczne, który dobrze znosi próbę czasu”, wyjaśniają architekci. Wyznacza to standard dla szkoły, która będzie przyjmować kolejne pokolenia uczniów i mamy nadzieję, że zainspiruje innych deweloperów szkół do dokonywania podobnych „zielonych” wyborów.
Dla informacji: Od czasu ukończenia szkoły Sydskogen na początku roku akademickiego 2019, tegn_3 połączyło się z Gottlieb Paludan Architects z Danii. Nowa firma działa teraz pod nazwą Gottlieb Paludan Architects.