Rezydencja Dunkierka - KebonyPolska

Rezydencja Dunkierka

Lokalizacja: Winnipeg, MB (Kanada)
Architekt: 1×1 Architecture
Fotograf: Lisa Stinner-Kun
Kebony inspiracje Rezydencja Dunkierka

Wyposażona w ukośnie obudowaną kebanową osłonę przeciwdeszczową. Konstrukcja oddaje hołd Winnipeg Canoe Club, który niegdyś znajdował się na sąsiedniej posesji.

 

Nowoczesny dom o powierzchni 370m2 zaprojektowany przez 1×1 Architecture z siedzibą w Winnipeg został niedawno ukończony wzdłuż Rzeki Czerwonej, bezpośrednio w sąsiedztwie nieruchomości, na której przez ponad sto lat stał historyczny Winnipeg Canoe Club.

 

Projekt domu, który 1×1 nazwał Rezydencją Dunkierki, jest w znacznym stopniu oparty na lokalizacji działki nad rzeką. Tuż obok nieruchomości stał niegdyś oryginalny Winnipeg Canoe Club, budynek zbudowany w 1893 roku, który był okazałą drewnianą konstrukcją z dużymi wielopoziomowymi balkonami, z których roztaczał się widok na tor sprinterskich wyścigów kajakowych, na którym odbywały się zawody z klubami z Fort William, Minneapolis i Duluth. Po pożarze zniszczonym w 1954 roku, na jego miejscu wybudowano nowy, uderzający modernistyczny budynek klubowy, który pozostał na posesji do 2006 roku, kiedy to został zburzony, aby zrobić miejsce dla kompleksu mieszkalnego dla seniorów.

 

Rezydencja Dunkierka reinterpretuje historię tego miejsca, tworząc oszałamiający, nowoczesny dom, szczególnie z ukośną fasadą pokrytą Kebony. Firma North On Sixty z siedzibą w Toronto, zajmująca się obróbką drewna, dostosowała okładzinę boczną poprzez zerwanie okładziny 1 “x6” Kebony do wyglądu modernistycznej wersji budynku klubu, do którego właściciele uczęszczali w młodości. “Użyliśmy Kebony w całej górnej części rezydencji” – powiedział dyrektor 1×1 Markian Yereniuk. “Ukośna konstrukcja boczna jest ukłonem w stronę ośrodka Winnipeg Canoe Club, który kiedyś tu był, i jest to nasza największa jak dotąd instalacja Kebony”.

 

Szczycący się widokiem na rzekę ze wszystkich poziomów tarasowej bryły, projekt obejmuje połączenie wewnętrznych i zewnętrznych przestrzeni mieszkalnych, które rozciągają się na krajobraz i poza niego. Otwartość między obszarami rodzinnymi, naturalnym krajobrazem i odkrytym tarasem basenowym została osiągnięta dzięki rozległym przeszkleniom i serii przesuwnych szklanych paneli. Zewnętrzny taras basenowy jest zlokalizowany tak, aby uzyskać maksymalną ekspozycję słoneczną przez cały dzień w mocno zadrzewionym miejscu i wykorzystać południowe i zachodnie widoki. Jego funkcje obejmują odlewany betonowy basen, strefę wypoczynkową do opalania i kuchnię na świeżym powietrzu.

 

Wybór i detale materiałów są integralną częścią architektury i geometrii projektu. Wygląd zewnętrzny składa się z prostej palety zrównoważonych, naturalnych i bardzo trwałych materiałów. Beton formowany z desek został wybrany dla bryły od strony ulicy, oznaczając ponadczasową trwałość. Bryła znajdująca się najbliżej rzeki jest pokryta czarnym Richlite i przeszklona od podłogi do sufitu, co zapewnia nieograniczony widok na okolicę. Szkło otacza dwór rodzinny, śledząc słońce od wczesnego ranka do zachodu słońca.

 

Z perspektywy planowania, projekt musiał być zgodny z licznymi ograniczeniami. Obejmowały one przepisy dotyczące drogi powodziowej związane z wysokością głównego piętra, cofnięciem rzeki, dostosowaniem korytarza do składowania piasku, a także cofnięciem stref z pozostałych trzech stron nieruchomości.

 

Pod względem programowym projekt rezydencji składa się z trzech zazębiających się wielopoziomowych skrzyń, z których każda ma inną paletę materiałów, które tworzą trzy różne strefy w domu. Bryły te można scharakteryzować jako bloki “mieszkalne”, “rodzinne” i “sypialne”.

 

Zrównoważone strategie projektowe obejmują zarówno systemy pasywne, jak i aktywne. Model energetyczny został stworzony w celu zrównoważenia zapotrzebowania na przeszklenia z efektywnością energetyczną i komfortem. Doprowadziło to do zaprojektowania domu o wysokim poziomie izolacji i wykorzystującego promiennikowe ogrzewanie podłogowe. Zewnętrzne przeszklenia składają się z potrójnych szyb z dwiema powłokami niskoemisyjnymi i wysokowydajnej aluminiowej ramy z technologią podwójnej przekładki termicznej. Zielony dach, duże zwisy zmniejszające nasłonecznienie w miesiącach letnich i krzyżowa wentylacja powietrza zapewniona przez otwierane okna po obu stronach domu to pasywne strategie zintegrowane z projektem.

 

Paleta wykończeń wnętrz jest skromna i stonowana. Składa się z naturalnych i zrównoważonych materiałów, w tym olejowanych podłóg z białego dębu i stolarki, odsłoniętego betonu, białego Corianu i pomalowanej na biało płyty gipsowo-kartonowej o zerowej zawartości LZO.

Galeria