Powerhouse Telemark - "Zielony Diament" - KebonyPolska

Powerhouse Telemark – “Zielony Diament”

Lokalizacja: Porsgrunn (Norwegia)
Architekt: R8 Property
Fotograf: THT Foto
Powerhouse Telemark The Green Diamond

Wzdłuż brzegu rzeki Porsgrunn znajduje się jeden z najbardziej energooszczędnych i kultowych budynków na świecie, Powerhouse Telemark, zwany także “zielonym diamentem”. Teraz budynek i jego właściciel R8 Property chcą zainspirować cały świat.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy trzy lata temu, budynek wzbudził międzynarodowe zainteresowanie w Europie, Ameryce Południowej i Stanach Zjednoczonych. Tej zimy CNN określiło Powerhouse Telemark jako jeden z dziesięciu najbardziej oczekiwanych budynków w 2020 roku – na całym świecie. Łatwo zrozumieć, dlaczego budynek ten cieszy się globalnym zainteresowaniem: “Zielony diament” znajduje się w małym miasteczku, ma spektakularną architekturę i został zaprojektowany przez znaną na całym świecie firmę Snøhetta.

 

Co najważniejsze: Dziewięć źródeł energii, a także panele słoneczne na fasadzie, dachu, wiacie samochodowej i szopie na rowery sprawiają, że budynek produkuje więcej energii niż zużywa przez cały okres użytkowania wynoszący 60 lat. Obejmuje to całą energię wykorzystaną do produkcji, dostawy, eksploatacji, rozbiórki i wszystkich materiałów, co oznacza, że Powerhouse Telemark ma do 66% niższe zużycie energii niż inne nowe budynki biurowe.

Galeria