Nowe centrum edukacyjne na Uniwersytecie LUISS Guido Carli - KebonyPolska

Nowe centrum edukacyjne na Uniwersytecie LUISS Guido Carli

Lokalizacja: Rzym (Włochy)
Architekt: Alvisi Kirimoto & Studio Gemma
Nowe centrum edukacyjne na Uniwersytecie LUISS Guido Carli

Oszałamiające nowe centrum edukacyjne zostało niedawno ukończone na Uniwersytecie LUISS Guido Carli w Rzymie, wykorzystując pochodzące ze zrównoważonych źródeł okładziny z drewna Kebony do stworzenia uderzającej, inspirowanej naturą i przyjaznej dla środowiska fasady.

 

Zlokalizowany w samym sercu dzielnicy Paroli, projekt został właśnie ukończony po udanej współpracy między biurami architektonicznymi Alvisi Kirimoto i Studio Gemma i uzupełnia przestrzenie uniwersyteckie, zapewniając nowe centrum edukacyjne zaprojektowane w harmonii z jego naturalnym otoczeniem.

 

Projekt, obejmujący dwa poziomy o łącznej powierzchni 1 500 metrów kwadratowych, został zbudowany od podstaw po wyburzeniu dawnego magazynu. Nowe centrum znajduje się w malowniczym i łatwo dostępnym miejscu na południe od kampusu uniwersyteckiego, w pobliżu małego lasu, parku i głównego placu kampusu. Architektura budynku czerpie inspirację z otaczającej zieleni: zbudowana na zamówienie w stylu nawiązującym do klasycznego domku na drzewie, konstrukcja wtapia się w krajobraz i tworzy przyjazną, domową przestrzeń dla studentów.

 

Elewacja zewnętrzna została wykończona drewnem Kebony, zapewniając rustykalny, naturalny charakter bocznicy na drugim piętrze, która płynnie integruje konstrukcję z otaczającymi ją koronami drzew. Opracowany w Norwegii i dostarczany lokalnie przez włoskiego partnera dystrybucyjnego ICOL, opatentowany proces podwójnej modyfikacji Kebony trwale przekształca pozyskiwane w sposób zrównoważony drewno iglaste, takie jak sosna, w drewno Kebony, które oferuje trwałe właściwości dorównujące, a w niektórych przypadkach przewyższające, tropikalne drewno liściaste, pozostając przy tym naturalnie pięknym.

 

Kebony oferuje projektantom przyjazne dla środowiska rozwiązanie do budowy nowych projektów zdrowej architektury na całym świecie, chroniąc przed podwójną kwestią wylesiania i rosnącej emisji dwutlenku węgla spowodowanej ciągłym uzależnieniem od tradycyjnych materiałów budowlanych. Kebony jest również odporny na warunki atmosferyczne i wymaga niewielkiej lub żadnej konserwacji, tworząc trwałą i estetycznie piękną strukturę edukacyjną, z której będą mogły korzystać kolejne pokolenia uczniów.

 

Wnętrza budynku zostały starannie zaprojektowane, aby zagwarantować wszechstronność i organizację różnorodnych zajęć edukacyjnych, a także wydarzeń kulturalnych, artystycznych i społecznych, od konferencji i uroczystych wieczorów po pokazy filmowe. Na parterze znajduje się wejście, sala lekcyjna i pomieszczenia usługowe, a na piętrze wielofunkcyjny amfiteatr i dwie dodatkowe sale lekcyjne.  Obiekt został zaprojektowany tak, aby wspierać zarówno nauczanie bezpośrednie, jak i zdalne, wyposażone w zaawansowane systemy audiowizualne zintegrowane z architekturą.

 

Przypominający duży teleskop obserwujący plac poniżej, projekt stanie się nowym centralnym punktem życia na kampusie uniwersyteckim. Zrównoważony projekt budynku i wykorzystanie naturalnych materiałów pozwoliły uzyskać prestiżowy certyfikat LEED Platinum.

Galeria