Luksusowa pływająca sauna - KebonyPolska

Luksusowa pływająca sauna

Lokalizacja: Tromsø (Norwegia)
Fotograf: David Jensen
luksusowa pływająca sauna w Norwgii

Luksusowa pływająca sauna z widokiem na zorzę polarną w Norwegii

Luksusowa pływająca sauna, zlokalizowana w samym środku portu Tromsø w Norwegii, oferuje odwiedzającym możliwość relaksu i podziwiania wyjątkowych widoków na zorzę polarną. Elegancko zdobiąca zachwycające wybrzeże Tromsø, architekci i projektanci imponującego projektu wybrali drewno Kebony, światowego lidera w produkcji zrównoważonego drewna, na elewację zewnętrzną, a także na dach i taras oceaniczny, przyczyniając się do uderzającego wyglądu sauny.

 

Firma Ekte produkująca ręcznie meble, specjaliści od saun Pust i Skapa Architects pracowali przez ostatni rok nad różnymi wyzwaniami, aby stworzyć pływające arcydzieło, które jest postrzegane przez mieszkańców i gości jako przestrzeń do oddychania, odłączenia się od świata, jednocześnie łącząc się ze sobą.

 

Ponad 2000 metrów drewna Kebony Character zostało wykorzystane do wykonania okładzin zewnętrznych, tarasów, zarówno na dachu, jak i na tarasie nad oceanem, a także, co najbardziej wyjątkowe, do pokrycia gontem wokół wejścia do sauny. Kebony był idealnym wyborem dla tego wyjątkowego projektu, ponieważ uzupełnia zarówno projekt konstrukcyjny, jak i naturalne arktyczne otoczenie północnej Norwegii, wymagając jednocześnie niewielkiej konserwacji. Co więcej, drewno Kebony w miarę starzenia się nabiera srebrno-szarej patyny, pomagając saunie osiągnąć cel, jakim jest pokazanie zwietrzałej estetyki w miarę upływu czasu, bez utraty wytrzymałości wymiarowej.

 

Komentując popularność sauny Tromsø, Kim Daniel Arthur z Ekte stwierdził: “Widok ludzi podziwiających zorzę polarną podczas relaksu w saunie lub odważających się na kąpiel w arktycznym morzu jest tak satysfakcjonującym uczuciem. Wyobrażenie sobie, że zbudowaliśmy coś, co daje ludziom radosną ucieczkę, małą oazę w środku miasta, jest niesamowite!”.

 

Erik Stange Ankre z Pust, kontynuuje: “Społeczeństwo naprawdę przyjęło saunę i uczyniło ją częścią swojego codziennego życia. Ludzie przychodzą do sauny o każdej porze dnia: na poranną kąpiel, kąpiel w porze lunchu lub nocną sesję nawet o 22:00. Najwyższe wykończenie zapewnione przez Ekte naprawdę sprawiło, że sauna stała się odrobiną codziennego luksusu dla mieszkańców Tromsø, a oczywiście piękny Kebony również ją wyróżnia”. 

 

Podczas budowy sauny prowadzono intensywny i oparty na współpracy projekt, w którym granice między klientem a dostawcą prawie nie istniały, a klienci sami wykonali i zainstalowali ponad 1000 gontów z Kebony Character, aby osiągnąć pożądany ostateczny wygląd. Dzięki szeroko zakrojonemu planowaniu i wsparciu ze strony Kebony oraz innych zaangażowanych partnerów, wyzwania związane z budową odpornej na warunki atmosferyczne zewnętrznej pływającej sauny zostały zminimalizowane, a wszystkie cele i terminy projektu zostały osiągnięte.

 

Komentując wykorzystanie Kebony, Ekte dodał: “Praca z Kebony, w krótkim czasie, była płynnym doświadczeniem, w którym otrzymaliśmy zarówno pomoc techniczną, jak i inspirację z ich poprzednich projektów. Jesteśmy podekscytowani efektem końcowym projektu i z niecierpliwością czekamy na ponowną współpracę z Kebony w przyszłości!”.

 

Opracowana w Norwegii rewolucyjna technologia Kebony to przyjazny dla środowiska proces, który modyfikuje drewno iglaste pozyskiwane w sposób zrównoważony poprzez ogrzewanie drewna alkoholem furfurylowym – produktem ubocznym rolnictwa. Poprzez polimeryzację ściany komórkowej drewna, drewno iglaste trwale nabiera cech tropikalnego drewna liściastego, w tym wysokiej trwałości, twardości i stabilności wymiarowej. Wyjątkowo naturalna estetyka i zrównoważone właściwości drewna Kebony doskonale nadawały się do realizacji ambicji ambitnej pływającej sauny.

Galeria