Dom Raintree - KebonyPolska

Dom Raintree

Lokalizacja: Kostaryka
Architekt: Studio Saxe
Dom Raintree

[06 października 2023 r.] Kebony z przyjemnością ogłasza, że dom Raintree autorstwa Studio Saxe, wyposażony w podwójnie modyfikowaną elewację z drewna TM Kebony Character, został wybrany jako zwycięzca w kategorii Architektura Mieszkaniowa w konkursie BLT Built Design Awards.

 

Położony w dżungli z widokiem na Ocean Spokojny w Nosara na Kostaryce, Raintree House łączy w sobie najnowocześniejszą konstrukcję z lokalnie inspirowanym designem, tworząc oszałamiającą rezydencję opartą na zasadach architektury bioklimatycznej. Kebony został wybrany jako rozwiązanie okładziny zewnętrznej projektu, zapewniając estetyczne i strukturalne korzyści produktów z drewna liściastego bez negatywnego wpływu na środowisko.

 

[22 czerwca 2023 r.]: Kebony świętuje dziś Światowy Dzień Lasów Deszczowych 2023 i projekty architektoniczne na całym świecie wykorzystujące zrównoważone drewniane produkty budowlane zaprojektowane w celu ochrony cennych ekosystemów naszej planety. Wchodzący w siódmy rok Światowy Dzień Lasów Deszczowych promuje znaczenie zdrowego i stabilnego klimatu tropikalnego dla różnorodności biologicznej, kultury i źródeł utrzymania, co jest ważną sprawą, którą Kebony wspiera, dostarczając architektom na całym świecie zrównoważoną, trwałą alternatywę dla wylesionego drewna liściastego.

 

Położony w dżungli z widokiem na Ocean Spokojny “Raintree House” w Nosara w Kostaryce jest pięknym przykładem tego, jak Kebony pomaga promować zrównoważone wartości w nowoczesnym budownictwie, prezentując zasady projektowania bioklimatycznego, które zainspirowały projekt. Wizją Raintree House było stworzenie budynku mieszkalnego, który uwzględniałby i szanował otaczające środowisko, a architekci Studio Saxe starali się wtopić dom w otaczający go baldachim, zachowując wszystkie istniejące drzewa i bujną roślinność na terenie. Takie podejście pozwoliło stworzyć dom, który jest niemal symbiotyczny z otoczeniem lasu deszczowego, wykorzystując dynamiczne siedlisko zasobów nadających się do recyklingu, które stale krążą w całym budynku.

 

Drewno Kebony zostało dostarczone przez lokalnych dostawców Bio-Tile Group w celu uzupełnienia elewacji zewnętrznej, zapewniając odporny na warunki atmosferyczne, rustykalny i naturalny charakter bocznicy drugiego piętra, co w pełni ucieleśnia zlecenie stworzenia zdrowej architektury poprzez zminimalizowanie wpływu projektu na środowisko. Oferując trwałość strukturalną, aby poradzić sobie z kaprysami klimatu lasów deszczowych bez wpływu na ekologiczny etos projektu, drewno Kebony nie będzie wymagało konserwacji przez cały okres użytkowania, co dodatkowo zmniejszy długoterminowy ślad budynku. Jako taki, projekt “Raintree House” pokazuje, że wykorzystanie Kebony zamiast tradycyjnego tropikalnego drewna liściastego nie wymaga kompromisu w zakresie najwyższych standardów konstrukcyjnych; korzyści środowiskowe są dostarczane wraz z pożądanymi właściwościami strukturalnymi i estetycznymi.

 

Pozyskiwanie tropikalnych gatunków drewna liściastego dla przemysłu budowlanego jest główną przyczyną wylesiania lasów deszczowych. Rzeczywiście, po niedawnych przepisach UE zakazujących importu lub eksportu produktów związanych z wylesianiem, zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do przekazania 500 milionów dolarów w ciągu pięciu lat na walkę z wylesianiem w Amazonii oraz ujawnieniu przez Brazylię planu zakończenia wylesiania do 2030 r., kwestia zrównoważonego rozwoju w przemyśle drzewnym jest obecnie bardziej niż kiedykolwiek przedmiotem zainteresowania na całym świecie. Ipe i Cumaru, dwa najczęściej używane produkty budowlane z tropikalnego drewna liściastego, zostały również niedawno dodane do listy gatunków zagrożonych CITES Appendix II, dzięki czemu innowacyjne rozwiązania dostarczane przez technologię Kebony mają kluczowe znaczenie dla zaspokojenia popytu na trwałe, przyjazne dla środowiska i piękne drewniane produkty budowlane.

 

Lasy deszczowe otaczające Raintree House są częścią systemu globalnie znaczących pochłaniaczy dwutlenku węgla, które działają na rzecz redukcji dwutlenku węgla w atmosferze poprzez fotosyntezę, a także zawierają ponad 50% lądowej różnorodności biologicznej naszej planety. Po ostatnim corocznym raporcie Światowej Organizacji Meteorologicznej, który podkreśla ciągły postęp zmian klimatycznych i ich niszczycielski wpływ, znaczenie naszych lasów deszczowych nigdy nie było bardziej oczywiste. Kebony zapewnia najlepszą alternatywę dla tropikalnego drewna liściastego dla przemysłu budowlanego, zmniejszając w ten sposób potrzebę wylesiania cennego i usankcjonowanego drewna liściastego, ostatecznie działając na rzecz ochrony naszych ważnych lasów deszczowych.

Galeria