Dom Matthew Eastwooda w Sztokholmie - KebonyPolska

Dom Matthew Eastwooda w Sztokholmie

Lokalizacja: Ekerö (Szwecja)
Architekt: Matthew Eastwood
Fotograf: Gustaf Svanberg
taras domu Matthew Eastwooda w Szwecji

Na wiejskich przedmieściach Sztokholmu wśród sosen kryje się architektoniczny skarb.

Jest to dom architekta Matthew Eastwooda ze szwedzkiej firmy architektonicznej Tengbom i jego rodziny. Chcieli oni zbudować dom w lesie, aby być blisko natury, bez ingerowania w krajobraz.

 

– Pomysł polegał na tym, aby umieścić dom tak ostrożnie, jak to możliwe, aby nie zaszkodzić delikatnemu środowisku i aby naturalnie wtopił się w las, wyjaśnia Matthew.

 

 

Kiedy natura odgrywa główną rolę

Dom o powierzchni 170 m2 składa się z 3 sypialni, 2 łazienek i przestronnego salonu z otwartą kuchnią. Jadalnia ma przeszklone ściany po obu stronach, tworząc przewiewną atmosferę i wspaniały widok, a także pozwalając otaczającemu lasowi również odgrywać rolę we wnętrzu. W całym domu jest mnóstwo naturalnego światła dziennego, co jest częścią wizji architektów, aby zminimalizować kontrast między zewnętrzem a wnętrzem.

 

 

Matthew od początku wiedział, że chce użyć elewacji z naturalnego drewna, ale znalezienie materiału, który byłby zarówno praktyczny, etyczny, jak i estetyczny, okazało się sporym wyzwaniem.

 

 

– Wygląd zewnętrzny jest inspirowany otaczającymi sosnami, więc wybierając materiał elewacyjny, chcieliśmy uzyskać naturalne drewno o podobnym charakterze. Ważne było również, aby materiał był odporny na wszystkie rodzaje warunków pogodowych – mówi.

 

Bezobsługowość

Matthew i jego żona zdecydowali również, że chcą, aby rodzaj drewna nie wymagał konserwacji, ponieważ nie chcą spędzać wolnego czasu na konserwacji, a także wnosić farby lub jakichkolwiek chemikaliów do lasu.

 

– Z tak obszerną listą kryteriów, Kebony był oczywistym wyborem, stwierdza Matthew.

 

– Nie było prawie żadnych innych dostawców, którzy mogliby dorównać Kebony pod względem jakości, wzornictwa i bezpieczeństwa dla środowiska.

 

Ekologiczna technologia

Opracowane w Norwegii drewno Kebony jest poddawane obróbce za pomocą przyjaznej dla środowiska i opatentowanej technologii, która wzmacnia drewno, nadając mu właściwości tropikalnego drewna liściastego: maksymalną twardość, trwałość i stabilność. Ten unikalny proces zapewnia również Kebony charakterystyczny wygląd, który z czasem staje się coraz piękniejszy.

 

Matthew uważa, że przy wyborze drewna jako elewacji zewnętrznej ważne jest, aby myśleć długoterminowo, ponieważ materiały drewniane starzeją się w różny sposób.

 

– Jedną z głównych cech Kebony, która przypadła nam do gustu, był sposób, w jaki kolor stopniowo zmienia się z ciepłego i egzotycznego brązu w ekskluzywną srebrnoszarą skalę. To niemal poetyckie, jak drewno naszego domu rośnie i rozwija się przez lata, to naprawdę piękna przemiana, której można być świadkiem.

 

Pod wrażeniem branżowych profesjonalistów

Dennis Hedenskog z Leadme pomagał Matthew i wykonawcy w procesie budowy i pamięta, że był zafascynowany, gdy usłyszał o ambitnym, samodzielnie zaprojektowanym projekcie i świadomym wyborze okładziny z naturalnego drewna.

 

– Kebony było naprawdę świetnym materiałem do pracy, ale jesteśmy szczególnie zadowoleni z estetycznego rezultatu, mówi Dennis.

 

Lokalna atrakcja

Po sfinalizowaniu wyjątkowego projektu mieszkaniowego, Matthew i jego rodzina otrzymali duże zainteresowanie od ludzi, którzy są ciekawi drewnianej elewacji.

 

– Nasz dom naprawdę się wyróżnia i często podchodzą do nas ludzie z pytaniem, jakie drewniane materiały zastosowaliśmy. Ludzie z trudem mi wierzą, gdy wyjaśniam im, że jest to naturalne drewno sosnowe, które nie wymaga konserwacji. Następnie opowiadam im o norweskiej technologii Kebony – podsumowuje szczęśliwy właściciel nowego domu.

Galeria