Bezobsługowy dom wakacyjny - KebonyPolska

Bezobsługowy dom wakacyjny

Lokalizacja: Dania
Architekt: Elin Donskov
Fotograf: Aksel Jermstad
Bezobsługowy dom wakacyjny

Długowieczne, rustykalne drewno ze zwietrzałą patyną to marzenie każdego architekta projektującego domy dla otwartych krajobrazów, mówi architekt Elin Donskov.

Uznana duńska architektka ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu domów całorocznych i wakacyjnych w malowniczych miejscach. Jej etos bliski naturze wymaga szczególnej wrażliwości architektonicznej.

“Budowa domu w naturalnym krajobrazie wymaga ogromnego szacunku dla otoczenia. Dom wakacyjny przy plaży nie powinien być przytłaczający, lecz wtapiać się w otoczenie, aby nie zagłuszyć kolorów i faktur naturalnego otoczenia. Zrównoważone naturalne materiały konstrukcyjne, takie jak wysokiej jakości drewno, doskonale harmonizują z ziemią, piaskiem, górami, morzem i niebem” – zachwyca się.

 

Odporny na wiatr i niekorzystne warunki pogodowe

Dom wakacyjny w Boeslum Strand, niedaleko miasta Aarhus, cieszy się doskonałą lokalizacją i 180-stopniowym widokiem na morze, który fascynuje jego mieszkańców. Dla Elin eksponowane miejsce oznacza, że architektura i materiały konstrukcyjne podlegają surowym wymaganiom.

“Jednym z kluczowych czynników wpływających na styl i trwałość budynku jest jego okładzina. Naturalna fasada, która z czasem nabiera pięknej patyny, jest cenną inwestycją, nie wspominając o elegancji. Ale ważne jest również, aby wybrać okładzinę, która może wytrzymać wiatr i warunki pogodowe bez ciągłej konserwacji, szczególnie w miejscach narażonych na silne wiatry i mgłę solną”.

 

Gdy liczy się jakość

Wybór architekta padł na norweskie drewno Kebony, ze względu na jego wytrzymałość i wszechstronność. “Kebony oferuje niezwykle długą trwałość. Ponadto z wiekiem nabiera pięknego odcienia szarości. Kolejną wyraźną zaletą Kebony jest jego niesamowita stabilność wymiarowa, ułatwiająca na przykład uzyskanie precyzyjnych detali w zgrabnych narożnikach.

 

Trudno odróżnić od twardego drewna

“Unikalna impregnacja drewna Kebony sprawia, że jest ono ciężkie i twarde, więc trudno je odróżnić od twardego drewna zarówno pod względem wyglądu, jak i jakości”. Praca Elin oznacza branie pod uwagę różnych klientów oraz ich potrzeb i życzeń, ale chętnie przyznaje, że ma swojego osobistego faworyta wśród rodzajów Kebony. “Osobiście wolę drewno Kebony Character ze względu na jego naturalne sęki. Sprawia to, że jest ono żywe i interesujące jako okładzina elewacyjna oraz nadaje domowi rustykalny charakter”.

Galeria